Policjanci pomagają przy usuwaniu skutków nawałnic - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Policjanci pomagają przy usuwaniu skutków nawałnic

Data publikacji 06.10.2017

Zielonogórscy policjanci przez całe wczorajsze popołudnie i noc interweniowali w związku z gwałtownymi burzami które przeszły nad miastem i powiatem. Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze podinsp. Piotr Fabijański zarządził Akcję Policyjną i w trybie alarmowym wezwał do jednostki kilkudziesięciu policjantów. Przy interwencjach i usuwaniu skutków nawałnic przez całą noc pracowała ponad setka funkcjonariuszy.

                Wszystko zaczęło się wczoraj /5.10/ w godzinach popołudniowych, kiedy to nad Zieloną Górę i okolice nadciągnął orkan „Ksawery”. W ciągu zaledwie kilku minut policjanci i strażacy odebrali setki telefonów prośbą o interwencję i pomoc. Zgłoszenia dotyczyły najczęściej połamanych gałęzi i drzew tarasujących drogi przejazdu, dachówek spadających na przejeżdżające samochody czy też osób, które źle się poczuły i potrzebowały pomocy.

Policjanci sprawdzali sytuację osób, które korzystają za sprzętu ratującego zdrowie i życie m.in. aparatów do dializ czy respiratorów. Wspólnie ze strażakami dotarli do mieszkańców powiatu korzystających z takiego sprzętu i jak się okazało w dwóch przypadkach niezbędne było zasilanie awaryjne, które zostało dostarczone przez strażaków ochotników.

Dyżurny Komendy Miejskiej Policji odebrał ok. 150 zgłoszeń od mieszkańców powiatu. W związku z tak dużą liczbą zgłoszeń Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze podinsp. Piotr Fabijański zarządził Akcję Policyjną i w trybie alarmowym wezwał do jednostki kilkudziesięciu policjantów. Przez całe popołudnie i noc, aż do wczesnych godzin porannych o bezpieczeństwo mieszkańców Zielonej Góry i okolic, gdzie sytuacja była najtrudniejsza, dbało ponad 100 policjantów.

Zielonogórscy policjanci oprócz podejmowania interwencji i pomocy osobom poszkodowanym zajęli się także pomocą w usuwaniu skutków nawałnic i udrażnianiu nieprzejezdnych dróg. W jednym z miejsc wspólnie ze strażakami i mieszkańcami usuwali powalone drzewa tnąc je piłami motorowymi. Gdy wiatr i burze ustały, policjanci pomagali przy sprzątaniu dróg, a od wczesnych godzin porannych zajęli się regulacją ruchu m.in. na skrzyżowaniach ulic: Wrocławskiej i Lwowskiej, Lwowskiej i Podgórnej, Waryńskiego i Staszica, Sienkiewicza i Strzeleckiej czy Zjednoczenia z Działkową. Było to niezbędne dla zapewnienia płynności ruchu podczas porannych godzin szczytu, gdyż nawałnica poważnie uszkodziła sygnalizację świetlną na kilku skrzyżowaniach co bez pomocy policjantów doprowadziłoby do paraliżu komunikacyjnego w mieście.

Zielonogórskim policjantom w działaniach pomagały także koleżanki i koledzy z jednostek w Nowej Soli, Krośnie Odrzańskim i Świebodzinie oraz Sekcji Zabezpieczenia Autostrady przy KWP w Gorzowie Wlkp. Dzisiaj do działań jako wsparcie policjantów zielonogórskich dołączą także funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Żarach.