UWAGA! NIE WPUSZCZAJ OSZUSTA DO DOMU - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

UWAGA! NIE WPUSZCZAJ OSZUSTA DO DOMU

Data publikacji 27.04.2018

Perfidna złodziejka pod pretekstem sprzedaży kołdry ukradła wczoraj 86-letniej mieszkance Sulechowa 18 tysięcy złotych. APELUJEMY DO STARSZYCH OSÓB! NIGDY POD ŻADNYM POZOREM NIE WPUSZCZAJCIE OBCYCH DO DOMÓW!

 

Od wielu lat wielokrotnie piszemy i ostrzegamy o tym, że oszuści wykorzystają najróżniejsze metody i sposoby żeby dostać się do mieszkania. Wewnątrz szybko potrafią zorientować się gdzie są pieniądze - często sama ofiara nieświadomie wskazuje im to miejsce. Rozmawiajmy o tym zwłaszcza ze starszymi osobami, przypominajmy im przy każdej okazji, że muszą uważać i nie mogą wpuszczać obcych do swoich domów. Nie przekazujmy też obcym żadnych pieniędzy.

Wczoraj (26.04) po raz kolejny policjanci zostali powiadomieni o kradzieży w mieszkaniu 86-letniej mieszkanki Sulechowa. Kobieta oferująca kupno „pięknych kołder”  weszła do mieszkania. Sulechowianka niestety sama wskazała złodziejce miejsce przechowywania oszczędności wyjmując banknot na zakup oferowanej kołdry. Po zorientowaniu się gdzie starsza pani przechowuje pieniądze złodziejka odwróciła jej uwagę po czym ukradła 18 tysięcy złotych.  

Prosimy przede wszystkim osoby starsze: NIE WPUSZCZAJCIE pod żadnym pretekstem obcych osób do mieszkań.

Zwróćmy także uwagę na osoby obce na naszym osiedlu, w bloku czy klatce schodowej. Oszuści przed wejściem do domu mogą obserwować osoby starsze.

Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób i nie przekazywać obcym pieniędzy. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować policję.


Uwaga na oszustów!

  • Ostrzegajmy osoby starsze przed oszustami, którzy usiłują wyłudzać pieniądze,
  • Oszuści przychodzą do domów podając się za inkasentów, pracowników gazowni, administracji, pracowników opieki społecznej, NFZ lub ZUS.
  • Nakłaniają do wpłaty pieniędzy w zamian za pomoc w załatwieniu spraw, albo oferują zwrot „należnych pieniędzy”, czasem proponują okazyjną sprzedaż różnych przedmiotów.

Co zrobić gdy ktoś obcy zapuka do drzwi

  • nie wpuszczać obcych osób do domu,
  • poprosić pracownika o legitymację, jeśli ma uczciwe zamiary pokaże legitymację,
  • nie przekazywać pieniędzy obcym osobom,
  • w razie wątpliwości poinformować pilnie POLICJĘ (tel. 997) o podejrzanej osobie.

PAMIĘTAJMY!

  • Pracownicy ZUS, NFZ czy innych urzędów nie odwiedzają nikogo w domach,
  • Nie każdy kto dzwoni lub puka do drzwi ma uczciwe zamiary.