Policjanci na rowerach już na służbie - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Policjanci na rowerach już na służbie

Data publikacji 08.05.2018

Jak każdej wiosny, w centrum miasta i jego rejonach pojawili się policjanci na rowerach. Poruszanie się jednośladem umożliwia mundurowym szybkie i sprawne dotarcie w takie miejsca, gdzie dojazd radiowozem nie jest możliwy.

 

Piękna i słoneczna pogoda sprzyja zarówno rowerzystom jak i pieszym. Coraz więcej mieszkańców spaceruje po zielonogórskim deptaku i po naszych skwerach. Zielonogórscy policjanci dbają, aby było tam spokojnie i bezpiecznie. Z radiowozów przesiedli się na jednoślady i na rowerach patrolują ulice Zielonej Góry, przede wszystkim w centrum miasta. Patrol rowerowy można również spotkać w okolicach parków i skwerków.

Patrole rowerowe KMP w Zielonej Górze pojawiają się od 10 lat w centrum miasta, od sześciu lat także w innych miejscowościach powiatu poza Zieloną Górą. Zadania policjantów z tych patroli są takie same jak w innych patrolach – mają jednak tę przewagę, że mogą się znacznie szybciej poruszać. Policjanci na rowerach mogą także dojechać w miejsce, w które nie dojedzie radiowóz jak np. alejki parkowe, ścieżki leśne. Umożliwia to także sprawniejsze i szybsze dojechanie na miejsce interwencji.

Od kilku lat rowerzyści mogą poruszać się po zielonogórskim deptaku, który jednak głównie służy pieszym. Wiele rodzin spaceruje tam z dziećmi, dlatego rowerzyści muszą szczególnie uważać jadąc deptakiem. Zadaniem policjantów na rowerach jest wiec również monitorowanie zachowań rowerzystów na deptaku oraz licznych ścieżkach rowerowych w naszym mieście.

Pełniąc służbę na rowerach, policjanci zwracają uwagę na wykroczenia porządkowe, szczególnie związane ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych, a na polecenie Dyżurnego podejmują różne interwencje. Służą też pomocą innym patrolom.  Bardzo ważne w ich służbie jest jednak oddziaływanie prewencyjne i dbanie o ład i porządek w mieście.  

Ładowanie odtwarzacza...