Zatrzymany za bestialskie uśmiercenie 12 jeży - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Zatrzymany za bestialskie uśmiercenie 12 jeży

Data publikacji 25.07.2018

Dzięki profesjonalnej pracy zielonogórskich policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą oraz ogniwa patrolowego w poniedziałek zatrzymany został 23-letni Przemysław P. , który okrutnie uśmiercił 12 jeży w Zielonej Górze. Dzisiaj Sąd Rejonowy w Zielonej Górze rozpatrzy wniosek Prokuratury Rejonowej o aresztowanie mężczyzny na 3 miesiące.

Zielonogórscy policjanci poważnie traktują wszystkie przestępstwa znęcania się nad zwierzętami. Jednakże ostatnie wydarzenia związane z odnalezieniem 12 martwych jeży w okresie kilku dni  w Zielonej Górze. Profesjonalna, wytężona praca policjantów z ogniwa patrolowego oraz ich zaangażowanie także w czasie wolnym od służby doprowadziły do wytypowania i zatrzymania w poniedziałek 23-letniego Przemysława P.

Pierwszy spalony jeż został znaleziony 4 lipca rano na ul.Anny Jagiellonki. Biedne zwierzę jeszcze żyło i zostało odwiezione do kliniki weterynaryjnej. Niestety nie udało się go uratować. Kolejnych 9 martwych jeży – 5 dorosłych osobników i 4 młode – mieszkańcy osiedla znaleźli na 9 lipca ul.Zamoyskiego obok jednej z działkowych altanek. Martwe zwierzęta zostały przekazane weterynarzowi, który przeprowadził sekcję zwłok. Kolejne dwa spalone jeże znalezione zostały 15 lipca w centrum miasta obok Pl.Piłsudskiego.

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą już od pierwszego incydentu intensywnie pracowali nad sprawą, przesłuchując świadków oraz prowadząc działania operacyjne. Do wszystkich policjantów jednostki trafiły zdjęcia z monitoringu jednego z pobliskich sklepów, gdzie widoczny był mężczyzna podejrzewany o spalenie pierwszego z jeży. Zaangażowanie oraz dobra znajomość rejonu działania policjantów  jednego z prewencyjnych patroli doprowadziło do wytypowania 23-letniego Przemysława P. jako podejrzewanego o te bestialskie czyny. Mężczyzna nie ma stałego miejsca zamieszkania, utrzymuje się z prac dorywczych – tym bardziej uznanie należy się zielonogórskim policjantom za odnalezienie i skuteczne zatrzymanie przestępcy. Do zatrzymania 23-latka przyczynił się trzeci z policjantów ogniwa patrolowego, który w czasie wolnym od służby – podczas zakupów w sklepie zauważył 23-latka, którego rozpoznał z opisu oraz zdjęć. Policjant sam zatrzymał podejrzanego i powiadomił Dyżurnego KMP w Zielonej Górze, który przysłał na miejsce umundurowany patrol.

Mężczyzna wczoraj usłyszał zarzuty uśmiercenia ze szczególnym okrucieństwem 12 jeży. Dzięki rzetelnie i skrupulatnie zgromadzonym materiałom i dowodom procesowym przez prowadzącą dochodzenie policjantkę, 23-latek przyznał się do winy. Trzy jeże zostały przez 23-latka podpalone, 5 dorosłych i 4 młode brutalnie zatłuczone butelką. Podejrzany powiedział, że nie wie dlaczego to zrobił. Był pod wpływem narkotyków i alkoholu. Nie pamięta dlaczego przyszło mu to do głowy – tym bardziej, że jak powiedział, pomieszkując w altance działkowej na ul.Zamoyskiego dokarmiał jeże kupując specjalnie karmę dla kotów. Potem jednego dnia zatłukł je butelką. Nie wie skąd pomysł podpalania bezbronnych zwierząt.

         Prokurator Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze wystąpił dzisiaj do Sądu Rejonowego z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie mężczyzny.  Za przestępstwo z art. 35 ust.1a Ustawy o Ochronie zwierząt w przypadku gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

 

 

 

Ładowanie odtwarzacza...