Aktualności

11 praw jazdy zatrzymanych podczas weekendu

Data publikacji 15.10.2018

Zielonogórscy policjanci podczas weekendu zatrzymali 11 praw jazdy, w tym cztery za przekroczenie o 50 km dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym i sześć za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

 

Statystyki ruchu drogowego od lat pokazują, że nadmierna prędkość jest na pierwszym miejscu wśród przyczyn wypadków i kolizji drogowych. Mimo zaostrzania przepisów i coraz surowszych kar – takich jak zatrzymanie prawa jazdy – wciąż kierujący na polskich drogach przekraczają dozwoloną prędkość.

W czasie minionego weekendu w naszym powiecie aż czterech kierujących straciło swoje uprawnienia z przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km. 6 osób wsiadło do samochodu pod wpływem alkoholu – im także policjanci zatrzymali prawa jazdy. Ostatni z weekendowej „kolekcji” jest kierujący, który w busie zarejestrowanym dla 8 osób przewoził 12 pasażerów.  

Patrol zielonogórskiej drogówki w piątek (12.10) po południu na ul.1Maja zatrzymał do kontroli Volkswagena Transportera. Wewnątrz oprócz kierującego znajdowało się 11 pasażerów – mimo, że pojazd zarejestrowany jest tylko dla 8 osób. Kierującemu busem obywatelowi  Ukrainy policjanci zatrzymali prawo jazdy. Cztery „nadprogramowe” osoby musiały opuścić busa, którym odjechał już inny kierujący.

W piątek po południu na ul.Wojska Polskiego patrol WRD zatrzymał do kontroli innego Volkswagena Transportera, którego kierujący 41-letni zielonogórzanin miał w organizmie niemal 0,8 promila. Sulechowscy policjanci zatrzymali kobietę kierującą Oplem Tigra, która miała w organizmie niemal promil alkoholu i kierującego VW Caddy sulechowianina, który miał pod 0,7 promila.  

W czasie minionego weekendu patrole w Zielonej Górze i powiecie pełnili również policjanci Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji KWP w Gorzowie Wlkp., którzy w Pierzwinie zatrzymali w piątek o godzinie 18.00 „rekordzistę” tego weekendu – 43-latek kierujący motorowerem miał w organizmie ponad 2,3 promila. W Zielonej Górze natomiast 21-latka kierującego Audi A4 pod wpływem narkotyków. O godzinie 20.00 w Kamionce , natomiast  36-latka, który kierował motorowerem mając w organizmie ponad 2 promile i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wydany przez sąd. Wczoraj policjanci SPPP zatrzymali kolejną nietrzeźwą kobietę kierującą Seatem Altea. 46-latka miała w organizmie ponad 1,8 promila.

W sobotę policjanci WRD na ul.Głogowskiej zatrzymali kierującego samochodem Renault, który jechał z prędkością 119 km/h oraz kierującego samochodem JEEP z prędkością 106 km/h. Obaj mężczyźni stracili prawo jazdy. Na ul.Wrocławskiej natomiast kierujący motocyklem marki Suzuki jechał z prędkością 132 km/h – on również stracił swoje prawo jazdy. Czwarte prawo jazdy utracił w niedzielę w Nowogrodzie Bobrzańskim kierujący, który jechał z prędkością 146 km/h w terenie zabudowanym.

         Także w sobotę stracił prawo jazdy 21-letni obywatel Ukrainy, który kierował Volkswagenem Golfem mając w organizmie 1,8 promila. Mężczyzna spędził noc w policyjnym areszcie.  Tyle samo alkoholu miał w organizmie zatrzymany tego samego dnia w Ochli kierujący Mercedesem 23-latek.

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali już w tym roku 57 kierujących za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Mimo, że zaostrzone przepisy obowiązują już od długiego czasu, nie ma tygodnia żeby chociaż jeden z kierujących nie stracił uprawnienia za to wykroczenie. Dodatkowo – niestety część ukaranych w ten sposób „piratów drogowych” decyduje się na kierowanie pojazdem mimo zatrzymanych uprawnień.

Przypominamy:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.  Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.  

Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 6 miesięcy.

Kierowanie pojazdem pomimo cofnięcia uprawnień również jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.  

Powrót na górę strony