Aktualności

Próbował ukraść AED z ratusza i szpitala

Data publikacji 19.10.2018

Policjanci z Komisariatu I w Zielonej Górze w wyniku działań operacyjnych zatrzymali mężczyznę, który kilkakrotnie próbował zabrać urządzenie AED – automatyczny defibrylator zewnętrzny z budynku Ratusza miejskiego, a także Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Policjanci z komisariatu I w Zielonej Górze otrzymali zgłoszenia od pracowników ratusza i szpitala o mężczyznach, którzy próbowali zabrać dostępne w tych instytucjach urządzenia AED -  automatyczny defibrylator zewnętrzny - służące do ratowania osób, u których doszło do zatrzymania krążenia. W wyniku prowadzonych działań operacyjnych policjanci szybko przekonali się, że w obydwu przypadkach chodzi o jedną osobę. Ustalili jego tożsamość  - to 29-letni zielonogórzanin - i rozpoczęli działania żeby go zatrzymać. 29-latek był już znany Policji i wcześniej notowany za podobne przestępstwa oraz przestępstwa narkotykowe.

Bardzo szybko okazało się też, że mężczyzna przebywa poza Zieloną Górą w różnych częściach kraju. Gdy tylko pojawił się w Zielonej Górze, natychmiast został zatrzymany. Był zaskoczony, a policjantom tłumaczył, że chciał użyć urządzeń, żeby się trochę podleczyć i m.in. zmierzyć sobie ciśnienie. 29-latek usłyszał pięć zarzutów usiłowania kradzieży. Kodeks karny za to przestępstwo przewiduje karę od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Decyzją prokuratora Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze został objęty policyjnym dozorem.

 

AED czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje rytm serca i określa czy poszkodowany wymaga defibrylacji czyli zastosowania impulsu elektrycznego prądu stałego o określonej energii. Defibrylator taki znajduje się w wielu miejscach publicznych, także w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze w pomieszczeniu oficera dyżurnego.

*Po licznych badaniach stwierdzono, że wczesne użycie defibrylatora powoduje zwiększenie wskaźnika przeżyć, jeżeli defibrylację wykonano w ciągu 3 minut od chwili zatrzymania krążenia wskaźnik ten wzrasta w niektórych przypadkach nawet do 75%.

 

 

Powrót na górę strony