Chrońmy samochody bezkluczykowe przed kradzieżą - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Chrońmy samochody bezkluczykowe przed kradzieżą

Data publikacji 05.09.2019

Zielonogórscy policjanci mieli w ostatnich tygodniach kilka zgłoszeń o usiłowaniu kradzieży tzw. bezkluczykowych samochodów. Przypominamy, że kluczyki do takich pojazdów należy zabezpieczać przed możliwością zeskanowania sygnału przez złodziei.

         W ostatnich latach nowe technologie, które mają ułatwiać nam życie, czasem obracają się przeciwko nam. Niestety z nowoczesnych technicznych rozwiązań korzystają również złodzieje i oszuści. Dlatego zielonogórscy policjanci wielokrotnie przypominają o zabezpieczaniu swojego mienia w różnych sytuacjach.

 

Ostatnio na terenie naszego powiatu policjanci mieli zgłoszenia o usiłowaniach kradzieży tzw. bezkluczykowych samochodów. Dlatego przestrzegamy właścicieli takich samochodów – zabezpieczajcie swoje kluczyki przed możliwością zeskanowania kodu.

 

Kluczyk takiego samochodu nie służy do wkładania do stacyjki jak w tradycyjnych samochodach. Kluczyk jeśli jest w pobliżu samochodu wysyła sygnał, który otwiera pojazd. Wtedy kierujący wciska jedynie przycisk START rozpoczynając pracę silnika. To właśnie ten sygnał kluczyka najpierw zdobywają złodzieje, żeby potem szybko otworzyć samochód i ukraść go.

 

Na czym polega ta metoda? Przy pomocy specjalnych skanerów złodziej namierza sygnał kluczyka, kopiuje go, a potem w pobliżu samochodu ze swojego urządzenia wysyła sygnał otwierający pojazd.

 

Kiedy może to zrobić? Zeskanować kod kluczyka z kieszeni właściciela lub nawet przez drzwi domu, bo z reguły właściciele pozostawiają kluczyki w pobliżu wejścia do domu. Taki skaner wyłapuje sygnał z kilku metrów. Samochód natomiast często pozostaje zaparkowany na podjeździe zamiast w garażu – wtedy złodziejowi potrzeba już tylko kilku sekund na odjechanie.

 

Jak można się zabezpieczyć?

Należy zminimalizować ryzyko przechwycenia sygnału przez skaner – kluczyk należy odkładać z daleka od okien i drzwi, można go wkładać do metalowego pudełka, które zakłóci sygnał.  Dostępne są również na rynku specjalne pokrowce, które wyłożone wewnątrz metalową folią uniemożliwiają zeskanowanie sygnału. Kluczyk w takim pokrowcu powinniśmy trzymać zawsze kiedy parkujemy gdzieś poza domem i np. będziemy w dużym skupisku ludzi. (takie samo etui możemy kupić na płatniczą kartę zbliżeniową, którą również złodzieje mogą zeskanować bez zwracania uwagi właściciela)