Za nami pierwszy weekend Winobrania - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Za nami pierwszy weekend Winobrania

Data publikacji 09.09.2019

Zielonogórscy policjanci podsumowali pierwsze dwa dni imprezy. Zarówno Winobranie jak i imprezy towarzyszące przebiegały spokojnie, a także bezpiecznie jak na tak dużą liczbę uczestników. Przypominamy jednak o ostrożności i pilnowaniu swoich rzeczy osobistych. W Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze są do odebrania przedmioty znalezione podczas Winobrania: portfele, damska torebka, kurtka i paszport!

             

Jak co roku w imprezach związanych z Winobraniem bierze udział bardzo wielu zielonogórzan, ale także przyjezdnych z województwa lubuskiego, jak również z różnych zakątków Polski i z zagranicy. Podczas minionego weekendu przez deptak i lunapark przeszły tłumy osób, które chciały wziąć udział w imprezach winobraniowych. Przewidując tak duże zainteresowanie, także zielonogórscy policjanci dostosowali liczbę policjantów i służb do tych potrzeb. Dziennie do zabezpieczenia imprez winobraniowych kierowanych jest ponad 100 policjantów. Tak duża liczba funkcjonariuszy z pewnością ostudziła zamiary niektórych osób.

Pierwszy weekend minął spokojnie, a policjanci nie odnotowali poważniejszych incydentów związanych z zakłócaniem porządku. Podczas weekendu zatrzymano natomiast 8 osób na tzw. gorącym uczynku popełnienia przestępstwa: 4 nietrzeźwych kierujących, dwie osoby posiadające narkotyki, jedną, która sprzedawała na jarmarku podrobione towary oraz osobę, która naruszyła nietykalność cielesną funkcjonariusza Policji.

Policjanci ruchu drogowego szczególną uwagę zwracają na bezpieczeństwo tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego czyli pieszych, rowerzystów motorowerzystów i motocyklistów. Ponadto przez cały czas trwania Winobrania w mieście prowadzone są i będą wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierujących. Przestrzegamy przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu i zachęcamy do sprawdzenia obecności alkoholu w organizmie w najbliższej jednostce policji, gdzie dostępne są urządzenia Alcoblow. Dzięki tym urządzeniom można anonimowo sprawdzić czy możemy już wsiąść za kierownicę, czy powinniśmy poczekać bo w naszym organizmie znajduje się jeszcze alkohol.

Dotychczas policjanci nie otrzymali zawiadomień związanych z kradzieżami kieszonkowymi w rejonie imprez winobraniowych, jednakże nie zapominajmy, że czasem „okazja czyni złodzieja” i nie pozostawiajmy portfeli czy telefonów na straganach czy sklepowych ladach. Pamiętajmy także o ostrożności w restauracjach, pubach czy ogródkach, gdzie również mogą pojawić się kieszonkowcy czy osoby, które zwyczajnie będą chciały wykorzystać sprzyjająca sytuację. Bądźmy ostrożni we wszystkich tych miejscach gdzie panuje duży ruch i tłok, wszędzie tam, gdzie rozbawieni ludzie zapominają o ostrożności. Pamiętajmy, że w tłumie łatwiej jest się złodziejom ukryć i niepostrzeżenie działać.

W Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze przy ul. Partyzantów 40 są do odebrania przedmioty znalezione podczas Winobrania: portfele, damska torebka, kurtka i paszport. Osoby, które zagubiły takie przedmioty prosimy o kontakt pod numerem telefonu (68) 476 25 30.

Wszystkim świętującym Dni Zielonej Góry przypominamy też, że nie zmieniły się przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, z których wynika, że alkohol możemy spożywać wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

Zabezpieczenie "Winobrania"(pierwszy weekend)

zatrzymano na gorącym uczynku – 8 osób

ujawniono wykroczeń – 138

sporządzono wniosków o ukaranie do sądu – 18

nałożono mandatów karnych - 39

przeprowadzono  interwencji – 189

wylegitymowano - 343 osoby

odwieziono do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania – 28 osób