Nie wpuszczajmy obcych do mieszkań - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Nie wpuszczajmy obcych do mieszkań

Data publikacji 08.10.2019

Zielonogórscy policjanci po raz kolejny przypominają o ostrożności i przestrzegają przed wpuszczaniem osób obcych do domów. Po raz kolejny dali o sobie znać złodzieje, którzy podstępem weszli do mieszkania i okradli starsze małżeństwo. Policjanci poszukują sprawców.

Policjanci z Komisariatu I Policji w Zielonej Górze przyjęli zgłoszenie o kradzieży biżuterii przez dwóch nieznanych mężczyzn, którzy podając się za pracowników zajmujących się usterkami kanalizacyjnymi, weszli do mieszkania i okradli starsze małżeństwo.

Jak opowiedziała policjantom pokrzywdzona seniorka, czekała tego dnia na wizytę lekarza,  więc gdy zadzwonił domofon od razu bez sprawdzania otworzyła drzwi na klatkę schodową. Po chwili otworzyła drzwi, za którymi stał nieznany jej mężczyzna. Poinformował on kobietę, że sprawdza przecieki w bloku, a następnie wyjaśnił, że sprawdzają z kolegą rury kanalizacyjne bo jeden z sąsiadów zgłosił awarię. Po chwili pojawił się jeszcze drugi mężczyzna i cała trójka weszła do mieszkania, gdzie udali się do kuchni.

Jeden z mężczyzn kazał 90-letniej kobiecie puścić wodę, a następnie ściągnąć biżuterię, żeby.... nie kopnął jej prąd. Gdy kobieta położyła biżuterię na stoliku jeden z mężczyzn kazał jej iść do łazienki. To najprawdopodobniej w tym czasie drugi ukradł cenne przedmioty. Mężczyźni próbowali jeszcze najprawdopodobniej przeszukać pokój, w którym leżał chory mąż, ale chory odmówił wyjścia z pokoju.  Zachowanie mężczyzn wydało się 90-latce dziwne, dlatego wyprosiła ich z mieszkania.

Po ich wyjściu poszła do kuchni, gdzie zostawiła swoją biżuterię. Niestety już jej tam nie było. Starsza kobieta powiadomiła rodzinę, a ta Policję.

 Przestrzegamy przede wszystkim osoby starsze przed wpuszczaniem do mieszkań osób nam nieznanych. Pamiętajmy, że przestępcy tacy jak oszuści czy złodzieje chętnie typują na swoje ofiary osoby starsze lub samotne, którymi łatwiej jest manipulować. Osoby starsze, samotne łatwiej jest przekonać, żeby pod byle pretekstem wpuściły do mieszkania nieznajomych.

Złodzieje i oszuści używają różnych argumentów jako pretekstu aby dostać się do mieszkania. Po wejściu do środka próbują odwrócić naszą uwagę i w tym czasie niepostrzeżenie zajrzeć do szafki w poszukiwaniu pieniędzy, biżuterii czy innych wartościowych przedmiotów. Czasami chcą też rozmienić banknoty o wysokim nominale, a potencjalna, nieświadoma podstępu ofiara, spełniając ich prośbę sama wskazuje miejsce w którym przechowuje pieniądze

 

Pamiętajmy:

- Złodzieje czy oszuści ogarnięci chęcią uzyskania pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia.

- Nie powinniśmy wpuszczać do domu nieznajomych osób. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast  poinformować Policję.

- Zwróćmy uwagę na osoby obce na naszym osiedlu, w bloku czy klatce schodowej. Przed wejściem do domu mogą one obserwować zwłaszcza osoby starsze.