Aktualności

Działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Data publikacji 10.02.2017

Zielonogórscy policjanci prowadzili działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, podczas których zwracali uwagę na zachowanie kierujących samochodami w stosunku do pieszych, ale także na to czy sami piesi przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Wyniki zaskoczyły policjantów...

Aby zapobiec potrąceniom pieszych zielonogórscy policjanci organizują bardzo wiele działań i akcji na zielonogórskich ulicach. Włączają się także do działań ogólnokrajowych, jak to miało miejsce 8 lutego. Policjanci podczas działań sprawdzali przestrzeganie przepisów przez kierujących pojazdami mechanicznymi, a także czy kierujący samochodami ustępują pierwszeństwa pieszym. Policjanci są konsekwentni wobec osób naruszających przepisy Kodeksu Drogowego i narażających innych uczestników ruchu, a szczególnie surowego traktowania mogą się spodziewać nietrzeźwi kierujący.

Jednak działania te nie są skierowane tylko i wyłącznie do kierujących pojazdami, ale także do osób pieszych. Policjanci otrzymują wiele zgłoszeń od kierujących, którzy skarżą się na osoby przebiegające przez jezdnię, wbiegające na przejścia wprost pod nadjeżdżający pojazd czy notorycznie przechodzące na czerwonym świetle.

Dlatego też policjanci postanowili sprawdzić zachowanie pieszych i niestety okazało się, że kierujący w wielu przypadkach mają rację. Tylko podczas jednego dnia działań w kilku miejscach w mieście policjanci odnotowali ponad 100 wykroczeń popełnionych przez osoby piesze. 90 osób zostało ukaranych mandatami karnymi, natomiast w stosunku do kolejnych 18 zastosowano pouczenia. Najczęściej popełniane wykroczenia przez osoby piesze to: przechodzenie na czerwonym świetle oraz przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych.

Kierujący byli natomiast sprawcami kolejnych 60 wykroczeń z czego 10 popełnionych zostało wobec osób pieszych: nieustąpienie pierwszeństwa, omijanie pojazdu, który zatrzymał się aby przepuścić pieszego.  Pozostałe wykroczenia jakich dopuścili się kierujący to korzystanie z telefonu podczas jazdy, niezapięte pasy bezpieczeństwa czy przekroczenie dopuszczalnej prędkości.

Pamiętajmy, że takie policyjne działania prowadzone są przede wszystkim w celu ograniczenia oraz w miarę możliwości wyeliminowania zdarzeń drogowych z udziałem pieszych.

 

 

Bezpieczeństwo pieszych w okresie zimowym PAMIĘTAJ!

1.  Pieszy przechodząc przez jezdnię jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności oraz korzystania z wyznaczonego przejścia dla pieszych tzw. "zebry". Pamiętaj jednak, że przejście dla pieszych wskazuje tylko miejsce, w którym dozwolone jest przechodzenie przez jezdnię lecz nie zapewnia bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniamy sobie sami!
2. Zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, w tym również na przejściu dla pieszych.
3. Zabrania się przebiegania przez jezdnię, przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię.
4. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pamiętaj, że na jezdni w tej sytuacji jesteś gościem i to kierujący pojazdem ma pierwszeństwo przed pieszym.
5. Bądź dżentelmenem na drodze. Nie postępuj zgodnie z zasadą punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Dziś jesteś kierującym, jutro będziesz pieszym.
6. Nie ryzykuj! Nie przechodź (przebiegaj) na czerwonym świetle. W aglomeracjach miejskich takie zachowanie pieszych zalicza się do głównych przyczyn wypadków z ich udziałem pieszych.

7. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza.
8. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać (z powodu zabłocenia, zaśnieżenia, oblodzenia itp.) pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
9. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi (twarzą do nadjeżdżającego pojazdu).
10. Piesi mylą dwa pojęcia – widzieć i być widocznym. Sądzą, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód lub jego światła, to i oni są widziani przez kierującego pojazdem. To błąd!
11. Minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h – 80 metrów. Ponadto samochód poruszający się z prędkości 50 km/h przejeżdża w ciągu 1 sekundy aż 14 metrów! – to jest długość trzech zaparkowanych samochodów.
12. Praw fizyki nie da się oszukać. W nocy prze złej pogodzie pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów, jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – z odległości większej niż 150 metrów!

 

 

Powrót na górę strony