Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Data publikacji 19.11.2017

W niedzielę 19 listopada obchodzony jest w tym roku Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Jednym z głównych zadań Policji jest dbanie o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, dlatego też wiele naszych różnokierunkowych działań dotyczy ograniczania liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych.

 

 

Wypadki drogowe zdarzają się na całym Świecie. Statystyki wskazują, że codziennie około 140 tysięcy osób jest poszkodowanych w wypadkach drogowych, a w ich wyniku 3 tysiące osób umiera i 15 tysięcy zostaje niepełnosprawne do końca życia.

 

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych po raz pierwszy obchodzony był w 1993 roku z inicjatywy kilku organizacji zajmujących się bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło w 2005 roku rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada Światowym Dniem Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (Word Day of Remembrance for Road Cash Victims).

W powiecie zielonogórskim w tym roku śmierć w wyniku wypadku poniosło 10 osób. W całym 2016 było 24 ofiar śmiertelnych, o 5 więcej niż w roku 2015 – mimo że liczba wypadków drogowych zmalała ze 159 do 135. Najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych w naszym powiecie są od wielu lat prędkość – 30% , niewłaściwe zachowanie wobec pieszych – 20% i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 20%.

Poniżej infografika przygotowana przez Urząd Statystyczny w Zielonej Górze i Lubuski Urząd Badań Regionalnych.

/dokumenty/zalaczniki/157/157-107820.jpg